Till startsidan
Du är här:
Kävlinge kommun,
Kullagatan 2
244 80 Kävlinge
Tel 046-73 90 00 (växel)
Fax 046-73 91 35
E-post: kommunen@kavlinge.se

Organisationsnummer:
21 20 00 1058
Momsregistrering:
SE212000105801
Bankgiro: 603-8657

Nyhetsarkiv sorterat per månad

Dricksvatten i sommar — spara på vatten


2010-07-27 Vårt dricksvatten kommer från det kommunägda bolaget Sydvatten som vanligtvis tar vatten från Vombsjön och sjön Bolmen, genom Bolmentunneln. Under tiden som Bolmentunneln repareras använder Sydvatten reservvattentäkten Ringsjön för dricksvattenförsörjning. Sydvatten har en uttagsrätt som reglerar hur mycket vatten som får tas ur sjön. Nu överskrids vattendomen för Ringsjön.

Läs pressmedelandePDF



Luktar ditt sopkärl?


2010-07-20 Här kan du få tips till att undvika luktande sopkärl.

Läs mer



Musik vid ån

Musik vid ån-konserterna fortsätter: 25 juli Sammy Rimmington Band, 1 augusti Ensemble Flatterie


2010-07-19 Årets konsertserie innehåller många olika musikstilar och -arter. Hela konsertprogrammet kan du ladda ner härPDF. Fri entré varje söndag.
Läs mer

Filmen Mañana

Boka in 15 augusti för utomhusbio i Hög


2010-07-15 Söndag 15 augusti visas långfilmen Mañana och kortfilmer av bl.a. Kulturverkstads elever på Spelplatsen i Hög. Fri entré.
Läs mer

Ta över ett företag


2010-07-13 Anmäl dig till ALMIs seminarier med kunskap och inspiration till kvinnor som vill bli företagare.
Läs mer

Spara på vatten


2010-07-05 Du som har kommunalt vatten från Sydvatten kan hjälpa till genom att vara sparsam med vattnet under sommaren. Eftersom Bolmentunneln är stängd för reparationer och förstärkningsarbeten använder Sydvatten reservvattentäkten Ringsjön för dricksvattenförsörjningen. Förbrukningen av vatten under sommaren är så hög att det finns anledning att befara att uttagsrätten i Ringsjön inte kommer att räcka till. Det råder inte vattenbrist men om du sparar vatten ökar möjligheten att klara uttagsrätten.
Läs mer

Nya begränsningar för bevattning


2010-07-05 Det torra vädret fortsätter och situationen i vattendragen har nu ytterligare förvärrats. Länsstyrelsen bedömer därför att bevattningsuttag inte kan göras utan tillstånd från miljödomstol.

Läs merlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster



Läger på Sjöholmen


2010-07-01 Det finns ett läger i sommar, 11–13 augusti, för dig i årskurs 4–6. Då åker Julius fritidsgård till Sjöholmen för att sola, paddla kanot, fiska och annat skojigt. Låter det kul? Klicka i så fall på Läs mer.
Läs mer

Utskriftsvänlig sida
Prenumerera
Prenumerera
Sidansvarig:
Uppdaterad: 2010-04-30