Till startsidan
Kävlinge kommun,
Kullagatan 2
244 80 Kävlinge
Tel 046-73 90 00 (växel)
Fax 046-73 91 35
E-post: kommunen@kavlinge.se

Organisationsnummer:
21 20 00 1058
Momsregistrering:
SE212000105801
Bankgiro: 603-8657

2007-10-02

Vänskap

Mombus illustrerar vänskap mellan olika åldrar
Alla våra sexor är Mombus. Att vara Mombus på skolan innebär att man får olika uppdrag att utföra bland skolans alla elever. Uppdragen har alltid ett mobbningsförebyggande syfte.

Den här veckan var uppdraget att arrangera en bild på temat VÄNSKAP mellan olika åldrar. Bilderna klistrades in i Mombus-boken och varje grupp skrev en text till bilden.

"Vi hade jouren i måndags. På 10-rasten gick vi och tittade så att inget hände. Vi var med på fotboll med de små. Egentligen skulle vi också se inne i matsalen om alla bord var torkade, men det glömde vi. Vi skulle också vara vid taxin och se till så att de som åte inte gick över vägen. Det gick bra och jag är nöjd. Vi har tagit vänskapsbilden. Från början hade vi bestämt oss för att rita ett hjärta i sanden och två händer som håller i varandra. Men det funkade inte, så vi bestämde oss för att ha fyra människor som skugga i hjärtat i stället. Med bilden menar vi att både små och stora har lika mycket värde."
"Den här veckan hade vår klass Mombusjouren. Vi fick vänta på de små barnen i regnet, men det gick ändå bra. Vi tog vänskapsbilden tillsammans. Tanken med bilden var ett hjärta som alla kunde sträcka in sin hand i. Det var både stora och små barn som sträckte in sina händer i hjärtat. Därför visar bilden vänskap mellan stora och små."
"Vi tog en bild på våra händer, men min tröja och mage kom med. Den blev inte så särskilt bra, tycker jag."
Utskriftsvänlig sida
Prenumerera
Prenumerera
Sidansvarig:
Uppdaterad: 2007-10-02