Mötesplatser för ungdomar

Fritidsgården är en kostnadsfri mötesplats för barn och ungdomar i årskurs 4 till den dagen de fyller 18.

Aktiviteter på fritidsgårdarna

Dagsfärska aktiviteter publiceras på sociala medier - Facebook och Instagram. Verksamheten formas gemensamt med besökarna utifrån deras önskemål.

I fritidsgårdarnas lokaler finns utrymmen för all form av aktivitet; pingis, biljard, tv-spel, rollspel och musik men självklart även lugna rum för samtal och avslappning.

Flexibel fritidsverksamhet

Vi vet att Kävlinges ungdomar vill ha olika mötesplatser och möjligheter att skapa egna aktiviteter.

Det är vårt mål, att genom en flexiblare verksamhet leva upp till de behov som finns hos kommunens unga. Unga som oftast vill att saker och ting skulle hänt igår.

Vi har en ökad möjlighet till samarbete med föreningslivet och olika intressegrupper och genom våra ungas önskemål ordnar vi prova-på-verksamheter ute i vårt samhälle.

Julius fritidsgård

Öppettider årskurs 4-6

  • måndag stängt
  • tisdag-fredag 14.00-17.30

Öppettider årskurs 7 och upp till 18 år

  • måndag-tisdag stängt
  • onsdag-torsdag 18.00-21.00
  • fredag-lördag 18.00-23.00

Årskurs 6 är från och med påsklovet välkomna på kvällarna fram till kl. 20.00.

Kontakt Julius fritidsgård

Adress
Bollvägen 2, 246 35 Löddeköpinge

Postadress
Kävlinge kommun, Julius fritidsgård, 244 80 Kävlinge

Fritidsledare
0709-73 95 66

Rasmus Andersson
rasmus.andersson@kavlinge.se

Maricio Johanson
maricio.johanson@kavlinge.se

Annelunds fritidsgård

Öppettider årskurs 4-6

  • Måndag-torsdag 14.00-17.30
  • Fredag 13.30-17.30

Öppettider årskurs 7 och upp till 18 år

  • Måndag-torsdag 18.00-21.00
  • Fredag 18.30-23.00
  • Lördag: 18.00-23.00

Kontakt Annelunds fritidsgård

Adress
Västergatan 15, 244 38 Kävlinge

Postadress
Kävlinge kommun, Annelunds fritidsgård, 244 80 Kävlinge

Fritidsledare
0709-73 94 69

Tony Kvant
tony.kvant@kavlinge.se

Robin Radic
robin.radic@kavlinge.se

Jon Henriksson
jon.henriksson@kavlinge.se

Patrik Magnusson
patrik.magnusson@kavlinge.se

Skönadals fritidsgård

Öppettider årskurs 4-6

  • måndagar stängt
  • tisdag-fredag 13.30-17.30

Öppettider årskurs 7 och upp till 18 år

  • måndag stängt
  • tisdag-onsdag 17.00-21.00
  • torsdag stängt
  • fredag 17.00-23.00
  • lördag 18.00-23.00

Kontakt Skönadals fritidsgård

Adress
Pulpetvägen 4, 246 50 Löddeköpinge

Postadress
Kävlinge kommun, Skönadals fritidsgård, 244 80 Kävlinge

Fritidsledare
0709-73 97 67

Andreas Nilsson
andreas.nilsson@kavlinge.se

Andreas Wolke
andreas.wolke@kavlinge.se

Är du nöjd med innehållet på webbsidan?