Dela

Tipsa en kompis
Dela på Facebook Dela på LinkedIn

Fritidshem, klubb

 

Välkomna till våra fritidshem och vår fritidsklubb!

Omsorg erbjuds när föräldrarna arbetar/studerar. Avdelningarna samverkar genom gemensamma öppningar/stängningar, veckoaktiviteter och lovverksamheter.

Informationsfolder - fritidshem och klubbPDF

Fritidshem, avdelningar:

På Olympiaskolan finns tre fritidshemsavdelningar och en Klubbavdelning. Verksamheten på F-2 fritids vänder sig till barn i åldrarna 6-8 år. Fritidsklubbens verksamhet vänder sig till barn i åldrarna 9-13 år.

Fritidshemmets öppettider är kl. 6.00-18.00.
Klubbens öppettider är från skolslut till kl. 16.30 under terminerna och mellan kl. 08.00-16.30 under loven.

Telefon F-fritids: 046-73 93 01
Telefon 1-2: 046-73 94 65
Telefon 3 och Klubben: 046-73 92 98

Det går även bra att skicka information via sms:
F-fritids: 0708-52 90 56
1-2 fritids:
0723-91 76 84
3 och klubb:
0709-73 92 98

E-post: fritidsf-1.olympiaskolan@kavlinge.se
E-post: fritids2-3.olympiaskolan@kavlinge.se
E-post: fritidsklubben.olympiaskolan@kavlinge.se

De som arbetar på fritidshemmet är fritidspedagoger, fritidsledare, förskollärare och resurser.

Anne andersson
anne.andersson@kavlinge.se

Bitte Knudsen
bitte.knudsen@kavlinge.se

Jimmy Svedborg
jimmy.svedborg@kavlinge.se

Kamilla Adamek
kamila.adamek@edu-kavlinge.se

Benny Johansson
benny.johansson@kavlinge.se

Mariett Davalon
mariett.persson@kavlinge.se

Erling Enarsson
erling.enarsson@kavlinge.se

Linn Strömbäck
linn.stromback@kavlinge.se

Christina Stattin
christina.stattin@kavlinge.se

My Bendroth Nilsson
my.nilsson@kavlinge.se

Andreas Gyllander
andreas.gyllander@kavlinge.se

Siv Hultman
Siv.hultman@kavlinge.se

Fritidsklubb: Eken

Fritidsklubben Eken vänder sig till barn i åldrarna 10-13 år.

På klubben planerar vi tillsammans med eleverna inköp av materiel, sällskapsspel, lekredskap mm. Det finns möjlighet att göra sina läxor på fritidshemmet och på klubben.

Telefon Eken: 046-73 92 98
E-post: fritidsklubben.olympiaskolan@kavlinge.se

Jean Jönsson
jean.jonsson@kavlinge.se

Madelene Strandkvist
madelene.strandkvist@kavlinge.se

Maria Jensen
maria.jensen@kavling.se

Gemensam öppning / stängning

Gemensam öppning har vi på 1-2 fritids från kl. 6.00, och gemensam stängning också på 1-2 fritids mellan kl. 16.30 och 18.00.

Måltider

Frukost serveras i Korsbackas lilla matsal från kl. 07.20 och under lov kl. 08.00.

Mellanmål serveras mellan kl. 14.00-14.45.

F-fritids     kl. 14.00
1-2 fritids  kl. 14.20 
Klubben    kl. 14.30

Under lov och studiedagar serveras lunch kl. 11.00

Sjukanmälan

Sjukanmälan under ordinarie skolveckor görs innan kl. 08.00 via Infomentor eller till expeditionens sjukanmälan 046-73 93 35. Vid morgonomsorg måste barnet även sjukanmälas innan sin lämningstid till fritids telefon.

Sjukanmälan under lov och studiedagar görs till respektive avdelning innan kl. 08.00.


Uppdaterad 2018-10-26

 

E-post
kontakt@kavlinge.se

Telefonnummer
046-73 90 00

Organisationsnummer: 21 20 00 1058

 

Postadress
Kävlinge kommun
Verksamhetens namn
244 80 Kävlinge

Besöksadress
Kullagatan 2, Kävlinge

 

Öppettider
Måndag 08.00 - 16.30
Tisdag 08.00 - 17.00
Onsdag 08.00 - 16.30
Torsdag 08.00 - 16.30
Fredag 08.00 - 15.00

FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER