Trygghetsvandringar i Kävlinge kommun

Här hittar du information om de trygghetsvandringar som är på gång eller har genomförts i Kävlinge kommun. Tillsammans med bland annat Polisen och Räddningstjänsten ordnar vi regelbundet både digitala och fysiska trygghetsvandringar. Vi fortsätter att arbeta för att alla som bor och vistas i kommunen ska uppleva en trygg, säker och hälsofrämjande miljö.

tre män i gula västar på väg till en tunnel.

Digital trygghetsvandring våren 2025

Mellan 14 april och 5 maj 2025 pågick en digital trygghetsvandring i Kävlinge kommun. En digital trygghetsvandring innebär att besökare och kommuninvånare i alla åldrar via en digital karta och ett formulär kan ange platser som de upplever som otrygga. Det kan upplevas som otryggt på grund av exempelvis osäkra trafiksituationer, dålig belysning, skadegörelse, nedskräpning eller något helt annat. De insamlade uppgifterna kommer att vara viktiga för den framtida planeringen av trygghetsskapande insatser i kommunen.

Resultatet kommer att redovisas på denna sida senare under året.

Så arbetar Kävlinge kommun med trygghetsvandringar

Kävlinge kommun har ambition om att tillsammans med samverkansparter genomföra både digitala och fysiska trygghetsvandringar för att få underlag till det kontinuerliga trygghetsskapande arbetet.

Trygghetsvandringar innebär att en grupp människor går igenom ett område och systematiskt inventerar det ur trygghetssynpunkt. Grundtanken är att de som bor och verkar i lokalsamhället har störst kännedom om det och att deras erfarenheter är viktiga att ta tillvara.

Digital trygghetsvandring innebär att besökare och invånare i alla åldrar via en digital karta och kort formulär anger de platser som upplevs otrygga på grund av exempelvis osäkra trafiksituationer, dålig belysning, skadegörelse eller nedskräpning.

Digital trygghetsvandring 2022

Sammanfattning

Vi fick totalt in 91 synpunkter vilket är färre svarande än vid förra trygghetsvandringen som genomfördes i maj 2021. En av orsakerna kan vara att många av de synpunkter som inkom 2021 har åtgärdats men också att det under december månad varit mycket annan konkurrerande kommunikation.

Synpunkter har lämnats från kommuninvånare i alla åldersgrupper, störst andel svarande fanns i åldern 40-49 år. Det är förhållandevis få som svarat i de äldsta och yngsta åldersgrupperna trots försök att rikta informationen.

Merparten av ärendena som inkom rör osäker trafiksituation följt av allmänt otrygga platser och belysning. Flest ärenden rör kommunens större tätorter - Kävlinge tätort följt av Löddeköpinge och Furulund.

Sammanställning av åtgärder

Nedan följer en sammanfattning av hur kommunen tillsammans med Polisen arbetar med åtgärder kopplat till inkomna synpunkter.

Synpunkter osäker trafiksituation

  • Ett flertal synpunkter rör osäker trafiksituation på olika platser tätorten.
  • Flera synpunkter rör tillgänglighet och behov av förbättringar för fotgängare och cyklister
    på Smålandsgatan, Östergatan, Storgatan, Sockervägen, Kullagatan och Föreningsgatan.
  • Synpunkter och önskemål om förbättringar har även inkommit gällande trafiksäkerheten på Mårtensgatan, Minnesdalsvägen och Södra vägen.
  • Synpunkt angående höga hastigheter på Södervidingevägen (108.an) och att det är svårt att passera som cyklist eller fotgängare.

Åtgärder osäker trafiksituation

  • Sockervägen är en enskild väg som kommunen inte har rådighet över.
  • Det planeras en gång- och cykelväg Smålandsgatan vilket hoppas kunna underlätta tillgänglighet och framfart för fotgängare och cyklister.
  • Södervidingevägen är Trafikverkets väg, synpunkten överlämnas till dem. Överlämnat underlag till Polis för eventuell planering av hastighetskontroller.
  • Synpunkt kring överfart för cyklister tas med som underlag för att se över möjliga åtgärder framöver.

Synpunkter gällande belysning

  • Många synpunkter rör ökad belysning både generellt och specifikt längs gång- och cykelvägar.
  • Ökad belysning efterfrågas längs Sandgatan, Gränsgatan och längs cykelvägarna vid Rågvägen och Västergatan.
  • Översyn av lamporna samt gallring av skymmande buskage på motionsslingan i Högalidsskogen efterfrågas.
  • Trasig lampa på Tostarpsvägen.

Åtgärder belysning

  • Det var problem med driftstörningar just kring Högalidsskogen under december månad vilket nu ska vara åtgärdat.
  • Det pågår ett arbete med utbyte av armaturer med ambition om att ge bättre ljus och lägre energiförbrukning. Synpunkterna som inkommit under trygghetsvandringen kommer användas som underlag i översynen av nya armaturer.
  • Det planeras ingen belysning längs Västergatan (föredetta banvallen) i nuläget.
  • Trasig lampa felanmäld och kommer åtgärdas.

Synpunkter allmänt otrygg plats

  • Mårtensgatan och Mejerigränd har fått flest synpunkter som beskriver problem med generell stökighet, upplevd droghandel, cykelstölder och stökiga ungdomsgäng.
  • Cykelbanan längs ån mellan Ica och Furulund upplevs som otrygg.
  • Tunneln från Stationsstaden mot Mårtensgatan beskrivs som mörk och otrygg.

Åtgärder allmänt otrygg plats

  • Tas med som underlag till Polis och samverkansgrupp kring säkerhetsfrågor.
  • Ser över buskage längs cykelvägen mellan Ica och Furulund så att belysningen kommer till sin rätt.
  • Tunneln från Stationsstaden mot Mårtensgatan har fått förbättrad belysning senaste året. Även denna belysning påverkades av de halvtimmar som släcktes ned för att spara el under december.

Synpunkter offentlig miljö/park

  • Synpunkt gällande skymmande buskage längs cykelväg Harjagersvägen.

Åtgärder offentlig miljö/park

  • Kommer se över behov av beskärning längs cykelvägen.

Synpunkter nedskräpning/skadegörelse

  • Synpunkt gällande cykelstölder utanför Annelunds fritidsgård.

Åtgärder nedskräpning/skadegörelse

  • Tas med som underlag till Polis och samverkansgrupp kring säkerhetsfrågor.

Digital trygghetsvandring 2021

Sammanfattning

Under maj månad år 2021 genomfördes en digital trygghetsvandring i Kävlinge kommun. Vi fick totalt in 223 synpunkter.

Merparten av ärendena rör osäker trafiksituation följt av belysning och allmänt otrygga platser. Flest ärenden rör Kävlinge tätort följt av Furulund.

Sammanställning av åtgärder

Nedan följer en sammanfattning av hur kommunen tillsammans med Polisen arbetar med åtgärder kopplat till inkomna synpunkter.

Allmänt otrygg känsla
Vi arbetar i olika samverkansform för att öka vuxennärvaron på platser vi vet kan vara extra utsatta. Det bedrivs ett aktivt arbete mellan kommun, polis, Nattvandrare och andra samverkansaktörer för att långsiktigt förebygga normbrytande beteende samt arbetar med en handlingsplan för att förebygga och motverka skadligt bruk av alkohol, narkotika, tobak, doping. Flera av de platser som nämnd under denna kategori är centrerade till Kävlinge centrum och det har varit och är fokus för insatser från både kommun och polis i syfte at motverka brott och öka tryggheten.

Belysning och buskage
Många synpunkter rör hur vi kan öka tryggheten i offentlig miljö vilket ofta berör belysning och skrymmande, mörka buskage.

Baserat på synpunkterna har en del åtgärder redan kunnat vidtas, exempelvis ökad belysning i tunneln under järnvägen vid Mejerigränd i centrala Kävlinge. Det planeras även bland annat för utbyte av äldre armaturer längs cykelvägen mellan Kävlinge och Furulund, samt översyn av stråket längs Kävlinge Aktivitetspark/Vikenbadet.

Kontinuerligt arbete pågår med att se över belysning och röjning av buskage vid broar och överfarter och de synpunkter som inkommit – och som vi råder över - arbetas in i planeringen. I det fall det gäller åtgärder på mark eller väg med annan ägare eller väghållare har synpunkter vidarebefordrats till dessa.

Osäker trafiksituation
De flesta synpunkter gäller höga hastigheter och önskemål om hastighetsbegränsning eller nedsättning av hastighet. I de flesta fall är Trafikverket väghållare för de vägar som omnämns och kommunen vidarebefordrar synpunkterna till dem och för en kontinuerlig dialog om hastigheter, och trafiksäkerhetshöjande åtgärder. Polisen har gått igenom samtliga synpunkter avseende klagomål på hastighetsöverträdelser vilket stämde väl in på deras bild av läget och de arbetar kontinuerligt med kontroller på de mest utsatta platserna. Trafiksäkerhetshöjande åtgärder vid skolor och förskolor är en prioriterad åtgärd och de synpunkter som kommit in arbetas in i planering och prioritering.

Andra åtgärder för att höja säkerhet och trygghet
Utöver ovanstående har det genomförts ett antal säkerhets- och trygghetshöjande åtgärder i samarbete med flertalet samverkansaktörer. Exempelvis gjordes insatser tillsammans med bland annat Räddningstjänsten Syd och Polisen inför sommaren vid Vikhögs hamn och Saxtorpssjöarna för att underlätta framkomlighet för räddningspersonal.

Är du nöjd med innehållet på webbsidan?