Artikeln publicerades 19 februari 2025

Har du sett våra duktiga ungdomar på regionbussarna?

Skånetrafiken har tillsammans med ett Kulturcrew-gäng från Kävlinge kommun tagit fram några filmer om vett och etikett på bussen. Vi är så stolta över ungdomarnas skådespelartalanger och vill gärna hjälpa till att sprida deras viktiga budskap.

Sex ungdomar står i gången på en buss.

En del av Kulturcrew-gänget som medverkar i Skånetrafikens filmer.

Filmerna visas från vecka 8 och framåt, först på busslinjerna 119, 122, 123, 124, 126, 132, 134 och 138, men senare också på fler regionbussar i Skåne. Budskapen är:

  • Ha kul – men ta det lugnt på busshållplatsen!
  • Kom ihåg bältet på bussen – för din egen och dina kompisars skull!
  • Gå bakåt i bussen – så får fler plats!
  • Använd inte sätet till din väska. Det blir trevligare och plats för fler.

Delaktighet i kulturlivet

Kulturcrew-gänget har träffats en kväll i månaden sedan hösten 2023 och varit med på en mängd olika uppdrag innan de blev filmstjärnor. Ungdomarna är mellan 12 och 20 år och kommer från hela kommunen, Dösjebro, Furulund, Hofterup, Kävlinge och Löddeköpinge. Bland annat har de anordnat en julallsång, serverat fika på möten och konserter, varit lekledare på en marknad och invigt utställningar. Våren 2024 fick Kävlinge kommun en fråga från Skånetrafiken om vi kunde hjälpa till med några filmer riktade till ungdomar. Vårt Kulturcrew-gäng passade perfekt för uppdraget.

Själva filmningen skedde vid en busshållplats utanför Noblaskolan i Löddeköpinge en söndagsförmiddag i november. Tillsammans med en gul buss, en busschaufför, en regissör, en filmare och en projektledare lyckades eleverna få ihop filmklipp till fyra olika filmer. De har också fått vara med tidigt i processen för att tycka till om de olika budskapen.

Utveckling och engagemang

Kulturcrew-gänget kommer att fortsätta att träffas. Några deltagare har slutat, men nya kommer till. Kristina Lenander, teaterlärare på Kulturskolan i Löddeköpinge och Kävlinge, har varit projektledare för gruppen från start.

Det har varit jättekul hela vägen. Det är så härligt att se ungdomarnas utveckling. De vill verkligen vara med och påverka och ta ansvar. Och de har många idéer om vad de vill hitta på. Det var verkligen en rolig upplevelse att få vara med på inspelningsdagen. Jag är så stolt över resultatet, berättar hon.

Viktor Marklund är en av deltagarna i Kulturcrew-gänget som varit med från början.

Jag har alltid gillat teater, dans och scenkonst. Att få vara med och spela in film var jätteroligt och väldigt lärorikt. Vi gjorde en massa olika klipp på plats och jag är väldigt imponerad av resultatet, säger han.

Läs mer om vår Kulturcrew-verksamhet här: kavlinge.se/kulturcrew

Här kan du se en av filmerna - övriga ser du på bussarna!

Relaterade nyheter