Artikeln publicerades 8 juli 2025
"Nyfikenhet och tillit är nyckeln” – Korsbackas rektor vill bygga en skola för alla
Efter sitt första läsår som rektor på Korsbackaskolan planerar Thomas Eskilsson för en fortsatt förändringsresa, men konstaterar att skolan har kommit långt: "Jag hade gärna haft mina barn på den här skolan".

För Thomas Eskilsson är det viktigt att sätta barnen i fokus vid alla beslut som tas. "Vi har extremt duktiga elever på skolan. Det blir orättvist mot dem när det pratas negativt om skolan"
Korsbackaskolans korridorer ligger öde och ekar sommartomt. Julisolen skiner varmt utanför fönsterna, men rektorn har inte tagit sommarlov än.
– Vi har fått fler sökande till årskurs sju än vad det såg ut som tidigare i våras. Vi ser därför över vår organisation och behöver rekrytera nya lärare, förklarar rektor Thomas Eskilsson.
Han tillträdde som rektor några veckor in på höstterminen 2024. Då låg fortfarande Skolinspektionens vitesföreläggande över Korsbackaskolan, och även om många förändringar redan var gjorda fanns det en oro inför Skolinspektionens återbesök.
– Det fanns påbörjade insatser, bland annat hade vi förstärkt elevhälsoteamet, men också många trådar som fortfarande hängde löst. Skulle våra förändringar ha hunnit ge resultat och var det tillräckligt?
"Inte en rättvis bild"
De hade inte behövt oroa sig. Efter uppföljningsbesöket, där Skolinspektionen intervjuade elever, lärare och rektor, konstaterade Skolinspektionen att Kävlinge kommun åtgärdat alla de brister som de tidigare sett.
– Jag upplever själv när jag går i korridorerna att det är otroligt lugnt. Vi är ju färre barn nu, än vad det varit under en period, och då uppstår ju också mindre friktioner mellan barnen. Skolan är byggd mer för 450 barn än för 600, förklarar Thomas.
En uppgift för Thomas Eskilsson är nu att förmedla en mer korrekt bild av Korsbackaskolan till blivande högstadieelever och deras vårdnadshavare. En bild som stämmer överens med hur miljön på skolan är nu.
– Jag tycker inte att bilden av Korsbacka är rättvis. Vi har extremt duktiga elever på skolan. Artiga, uppfostrade och nyfikna. Helt fantastiska barn, helt enkelt! Det blir orättvist mot dem när det pratas negativt om skolan.
Att skapa trygghet
Som nytillträdd rektor slogs Thomas av den starka kultur och historia som fanns på skolan.
– Det har funnits ett jättebra samarbete inom ämnena, men inte alltid ett skolgemensamt fokus. Jag har velat lägga fokus på eleverna. Alla beslut ska tas utifrån vad som är bäst för barnen och deras lärande, förklarar Thomas.
Ett viktigt steg har varit att minska antalet vuxna runt varje barn och att skapa en samsyn kring hur alla kan hjälpas åt att se till att inga lektioner är lärarlösa. En förändring blir att lärarna nästa läsår kommer att undervisa inom ämnesområden, exempelvis NO eller SO, och inte bara i ett visst ämne.
– Tidigare kunde en elev ha uppåt fjorton olika lärare, nu blir det omkring sju. Det ger lärarna och eleverna mer tid tillsammans. Vi behöver bygga relationer – det är grunden för trygghet, slår Thomas fast.
Nyfikenhet i stället för pekpinnar
Närvaron är en annan viktig fråga, och det närvarofrämjande arbetet kommer att bli mycket mer aktuellt inför nästa läsår - inte bara på Korsbacka utan i hela Kävlinge kommun. Det finns ett nytt närvaroteam i kommunen och det ska finnas ett lokalt närvaroteam på varje skola. Dessutom har samverkan med socialtjänsten intensifierats för att fånga upp elever med hög skolfrånvaro.
– Vi är en skola för alla! Hur gör vi för att möta de elever som inte vill komma till klassrummet? Det gör vi inte med pekpinnar utan med nyfikenhet. Vad är det som gör att de inte vill vara där? Samtal, tillit och kärlek är nyckeln, säger Thomas.
”Världens bästa jobb”
Det har varit ett intensivt första år för den nytillträdde rektorn. Men Thomas Eskilsson ser med framtidstro på det som kommer.
– Vi är inte i mål, men vi är verkligen på gång. Vi ska skapa möjligheterna för alla att lyckas, och för att alla ska tycka att det är kul att komma till skolan.
Tillsammans med elever och personal på Korsbackaskolan byggs strukturer, relationer och tillit. Ett arbete som aldrig tar slut och som måste göras på alla skolor. Tillsammansarbetet, som Thomas Eskilsson kallar det, har gjort – och gör – skillnad.
– Korsbacka har fortfarande utmaningar, som alla skolor har, men inget som sticker ut. Jag hade gärna haft mina egna barn på den här skolan, säger Thomas, och lägger till med ett leende: Jag har världens bästa jobb!