Artikeln publicerades 29 maj 2026

Kävlingeprojekt för människor ska visas upp för hela Sverige

När Sveriges kommuner och regioner har sina Arbetsmarknadsdagar i Uppsala i oktober kommer Kävlinge kommuns projekt ”SIFFU” att vara på plats och visa resten av Sverige hur man genom att se och utveckla språksvaga människor på individnivå kan ge dem en chans att ta sig in på arbetsmarknaden.
- Det går från lilla Kävlinge till hela Sverige, det är jättekul, säger projektledaren Faiza Ul-Hassan.

Tjänstemän från olika organisationer sitter i en konferenslokal och tittar på film och lyssnar på slutkonferens

Slutkonferensen för SIFFU på Kävlinge kommunhus.

SIFFU – ”Samordning i fokus för utveckling” är ett två-årigt projekt som har drivits i Kävlinge kommun som ett FINSAM sydväst-projekt i samverkan mellan Arbete och integration hos Kävlinge kommun tillsammans med Arbetsförmedlingen, Lärcentrum och vårdcentralen. Målet har varit att personer som står långt ifrån arbetsmarknaden ska närma sig den.
- En samordningsprojket som har jobbat med långtidsarbetslösa som är språksvaga och har ingen, eller lite, progression på SFI, säger Faiza Ul-Hassan, projektledare för SIFFU på Kävlinge kommun.

På slutkonferensen för projektet nyligen berättade kommunen om hur projektet har jobbat med helheten på människan. Samtidigt som deltagarna fick närma sig arbetsmarknaden med till exempel praktik fick de parallellt lära sig simma, göra Yoga, baka och prata med varandra, hitta ett sammanhang.
- Om du som människa har problem med ekonomin, eller med barnen, då kan du inte fokusera på din arbetspraktik. Människan är en helhet och om vi jobbar med dem i olika fragment så tappar vi också dem i olika delar, säger Faiza Ul-Hassan.

Innanförskap

16 av projektets deltagare har gått från att stå långt ifrån arbetsmarknaden till att ha fått ett jobb. Flera av dessa säger att det som betyder mest för dem är att deras barn ser dem gå till jobbet. Att nästa generation ser arbete som någonting naturligt och uppnåbart.
- Om du inte får några insatser hamnar du i ett kroniskt utanförskap, och ju längre du är i ett utanförskap blir det svårare att komma till ett innanförskap. Det handlar inte bara om jobb, det hade varit ekonomiskt, socialt, också, säger Faiza Ul-Hassan.

Fokuset för projektet har dock inte varit siffror, statistik och vackra uttryck, det handlar om att människor ska må bättre, utvecklas och komma närmare en arbetsmarknad som är långt borta. När projektets två år nu summeras har 43 av 50 tagit steg framåt i sin utveckling.
- Hittar man rätt lösningar kan man få även de svåraste att göra stegförflyttning, säger Faiza Ul-Hassan.

Från Kävlinge till hela Sverige

I oktober får nu projektledaren Faiza Ul-Hassan och de som har jobbat med SIFFU möjlighet att visa resten av Sverige hur man kan jobba med individer som har både utmaningar och förhoppningar. När Sveriges kommuner och regioner har sina Arbetsmarknadsdagar har de valt ut att lyfta SIFFU som ett lyckat projekt.
- De tycker att vi har gjort det så bra med det här aktivitetsstödet som alla kommuner ska börja med i oktober, säger Faiza Ul-Hassan.

Relaterade nyheter