Artikeln publicerades 22 juli 2026
Jonglering, akrobatik och balanskonster på Kul i juli:s cirkusworkshop
Under tisdagen välkomnade Kul i juli de barn och unga som tagit sig till gräset och skuggan bakom Växthuset i Kävlinge för att prova på cirkuskonster och skapa härliga sommarminnen!

Det var inte svårt att slita de drygt 20 barnen från ansiktsmålande, fotboll och pärlande då de inhyrda instruktörerna Elof och Sara bjöd in till cirkusworkshop i tisdags. Barnen hade tagit sig till Växthuset på Korsbackaområdet och Kul i juli för att röra på sig, lära sig något nytt och annorlunda och ha kul med Kävlinge kommuns Kul i juli-sommarpraktikanter i solen.
Med övning och tålamod
Strax efter 11.00 sattes sista touchen på ett barns ansiktsmålning av MFF-loggan innan det var dags för uppvärmning med tunnelpjätt och stretching med cirkusinstruktörerna. När alla var varma i kläderna och mjuka i kroppen, demonstrerades allt spännande workshopmaterial och hur det kunde användas - med lite övning och tålamod. Käglor att jonglera med, en gymnastikmatta att göra konster på, tallrikar att snurra på pinnar, poi och mycket mer.

Enya, som sommarpraktiserar vid Kul i juli, är fokuserad då hon målar MFF-loggan.
Barnen, sommarpraktikanterna och en och annan medföljande förälder kastade sig tappert över både gymnastikmatta och materialet. Koncentrationen var på topp och avbröts endast av skratt och ett och annat välmenat kraftuttryck då det inte riktigt gick som man önskade.
- Vi har haft barn här varje dag sedan vi startade den 15 juli. Vissa är redan stammisar. Beroende på väder och aktiviteter så kan det vara ett dussin barn ända upp till 60 per dag när vi är i gång, berättar Julia Håkansson som är sommarpraktikanternas handledare och verksamhetsledare för Kul i juli.
Lätt att imponeras av sommarpraktikanterna
För många av sommarpraktikanterna vid Kul i juli deras första arbetslivserfarenhet och sommarjobb. Det är lätt att bli imponerad av hur dessa ungdomar planerar, samarbetar, tar sig an aktiviteterna och engagerar de besökande barnen. Blir det aldrig jobbigt?
-Nä, aldrig! Det är världens bästa sommarjobb med världens bästa gäng, berättar en av Kul i juli-praktikanterna. Jag har en lillebrorsa hemma, så jag är van vid det mesta redan.
Kul i juli-aktiviteter att hålla koll på
Kul i juli håller till på gamla Korsbacka förskola, i Växthuset och är öppet juli ut mellan klockan 10.00-15.00. Ingen föranmälan krävs – bara att dyka upp om du är mellan 6 och 15 år!
- Onsdag 22 och 29 juli är Kul i juli i Furulund vid aktivitetetsparken K.A.P. Välkomna dit!
- Torsdag 30 juli klockan 13.00-15.00 är det en supercool workshop i Street art!